Bonding zębów poprawia wygląd zębów w trakcie jednej wizyty
W dzisiejszych czasach piękny uśmiech jest zdecydowanie ceniony, a jego wartość w kontaktach towarzyskich lub zawodowych jest trudna do przecenienia. Niestety, estetyka uzębienia niejedniokrotnie bywa zaburzona przez różnego rodzaju wizualne niedoskonałości. Na szczęście dzięki stomatologii estetycznej można szybko i skutecznie zaradzić tego typu problemom. Popularnym rozwiązaniem na czasie jest bonding, czyli innowacyjna metoda poprawy kształtu i koloru uzębienia przy pomocy kompozytu.
Bonding – co to jest?
Jak wspominaliśmy, bonding jest nowoczesnym zabiegiem służącym poprawie wyglądu zębów przy pomocy kompozytu. W Focus Promedi zabieg bondingu jest przeprowadzony jednocześnie z leczeniem zęba lub częściową lub pełną rekonstrukcją zęba. W trakcie zabiegu eliminowana jest próchnica, odbudowywane są utracone przez proces chorobowy tkanki zęba, a wartością dodaną jest nadanie odpowiedniego nowego kształtu, poprawa w możliwym zakresie koloru i ogólnej estetyki zęba. Nasz ekspert podczas całej procedury posługuje się innowacyjnym mikroskopem dentystycznym, zapewniającym mu 25-krotne przybliżenie pola zabiegowego, a co za tym idzie – wyjątkową precyzję tworzonej rekonstrukcji. W trakcie pracy konieczne jest niejednokrotnie nadanie zębom nowej estetyki, stąd wyczucie odpowiedniej kompozycji uśmiechu jak również uwzględnienie oczekiwań pacjenta jest priorytetem. Nasz ekspert lek dent Andrzej Dudek w kompozycji posługuje się doświadczeniem i wiedzą wykorzystywaną podczas kompleksowego projektowania uśmiechu w procedurze Digital Smile Design. W trakcie zabiegu bondingu najczęściej nie stosujemy wstępnego projektu, lecz jest on niejako tworzony w trakcie zabiegu w zakresie możliwych warunków. Zabieg bondingu można prawidłowo wykonać w wielu różnych wariantach, lecz uchwycenie piękna to już indywidualna umiejętność wykonawcy.
Podsumowanie: W Focus Promedi Stomatologia Sosnowiec dentysta wykonuje zabieg bondingu jednocześnie w trakcie leczenia zęba, jak eliminacja próchnicy pod mikroskopem, rekonstrukcja złamanego lub startego zęba etc. W trakcie zabiegu poprawiany jest kształt zęba, oraz jeśli to konieczne eiliminowane są drobne niedoskonałości jak przebarwienia, pęknięcia, nierówności, drobne wady położenia zęba w łuku jak przechylenia, skręcenia (rotacje) etc. Wymieniane są wszystkie wypełnienia na nowe.
Zastosowania bondingu zębów
Materiał kompozytowy wykorzystywany przy bondingu bazuje na naturalnych żywicach, dzięki czemu świetnie imituje naturalne tkanki zębów i można go niemal dowolnie formować. Dlatego też zabieg pozwala na komfortową poprawę kształtu uzębienia, przy jednoczesnej minimalnej ingerencji w jego głębsze struktury. Odgrywający rolę czynnika wiążącego renomowany bond znakomicie wiąże się do oczyszczoenej pod mikroskopem powierzchni zębów, dzięki czemu odbudowa zyskuje znakomitą szczelność.
Za pomocą bondingu można poprawić nie tylko kształt zębów, ale także w pewnym zakresie ich kolor. Szeroka gama dostępnych barw sprawi, że powstała odbudowa będzie świetnie harmonizować z pozostałym naturalnym uzębieniem i sugestywnie imitować naturalne piękno.
Bonding zębów stosuje się również do zamykania diastem, czyli specyficznych przerw pomiędzy górnymi jedynkami. Chociaż część osób uważa je raczej za atut i znak rozpoznawczy (wzorem gwiazd kina lub znanych piosenkarzy), to niektórzy Pacjenci pragną pozbyć się „szpar”. Podczas zabiegu stomatolog formuje kompozyt w taki sposób, aby diastema została skutecznie zamaskowana. Niezwykle istotne jest tutaj dokładne uformowanie profilu nadbudowy bondingu przy dziąsłach – nieprawidłowe bądź niedokładne uformowanie może powodować problemy z oczyszczaniem tej strefy.
Jak długo wytrzymuje bonding?
Używany podczas bondingu materiał kompozytowy zapewnia satysfakcjonującą wytrzymałość, lecz jest ona mniejsza niż w przypadku wypełnień światłoutwardzalnych. Dlatego też zabieg jego nakładania należy cyklicznie powtarzać, przeważnie czas ten wynosi około 2 lata. Warto zauważyć, że korzystając z kompozytowej rekonstrukcji, należy zachować pewien umiar przy spożywaniu barwiących produktów – czarna lub zielona herbata, kawa, napoje gazowane czy niektóre owoce (jagody, borówki, maliny) mogą spowodować nieestetyczne przebarwienia. Przy wzorowym utrzymaniu czas utrzymania bondingu może być dłuższy.
Procedura nakładania bondingu
Przed przystąpieniem do nałożenia bondingu należy koniecznie usunąć wszelkie ogniska próchnicy oraz pozbyć się chorób przyzębia. Kiedy już w jamie ustnej będą panowały odpowiednie warunki, stomatolog przechodzi do właściwej części zabiegu poprzez oczyszczenie tkanek zębów i odpowiednie przygotowanie ich powierzchni za pomocą specjalnego preparatu. Następnie przechodzi do nałożenia czynnika wiążącego (bondu), na który osadzony zostanie kompozyt – kiedy dentysta osiągnie pożądany kształt odbudowy, poddaje ją działaniu światła emitowanego przez lampę polimeryzacyjną. Rekonstrukcja natychmiastowo zyskuje docelową twardość, a Pacjent może jeść i pić zaraz po opuszczeniu gabinetu.
Zalety bondingu
Bez wątpienia największą korzyścią płynącą z bondingu jest krótki czas realizacji zabiegu i szybka metamorfoza uśmiechu. Duży atut metody stanowi również stosunkowo niska inwazyjność procedury i jej uniwersalność – nałożenie materiału kompozytowego może rozwiązać kilka problemów naraz. Ponieważ w naszym gabinecie przy bondingu wykorzystywany jest zaawansowany mikroskop stereoskopowy, wypełnienie cechuje się wspaniałą estetyką, a jego granica z naturalnymi tkankami zębów jest niewidoczna i szczelna.
Przykłady wykorzystania bondingu w Focus Promedi Stomatologia:
- Cofnięte i zbyt małe górne dwójki – bonding pozwoli doprowadzić je do płaszczyzny przedniej łuku zębów i znacznie poprawi ogólną estetykę uśmiechu
- diastemy (szpary) między górnymi jedynkami – bonding pozwoli niemal bezinwazyjnie skorygować przestrzenie między zębami do stanu pożądanego
- wiele nieestetycznych plomb w zakresie górnych siekaczy i przedtrzonowców w połączeniu z ubytkami tkanek, przebarwieniami, brązowymi obwódkami wokół plomb – bonding pozwoli na eliminację próchnicy z jednoczesną harmonizacją kształtów – można wyleczyć wiele zębów na jednej sesji leczniczej
- mikrodoncja – czyli efekt nieco zbyt małych zębów w stosunku do proporcji twarzy – jeśli taki stan rzeczy przeszkadza rekomendujemy wykorzystanie protetyki estetycznej opartej na koronach ceramicznych, cyrkonowych lub licówkach, jednak w pewnych przypadkach bonding pozwoli na szybką natychmiastową i względnie tanią drogę do wymarzonego uśmiechu, można go w przyszłości zastąpić docelowym uzupełnieniem, czyli pracą opartą o porcelanę lub cyrkon.
- ogólnie zniszczone i ciemne zęby z licznymi przebarwieniami i ubytkami przekraczającymi możliwości odbudowy za pomocą zwykłego leczenia – w tym przypadku rekomendujemy protetykę opartą o porcelanę lub cyrkon, która w połączeniu z DSD pozwoli na uzyskanie wspaniałego wymarzonego uśmiechu, jednak niekiedy można wykonać bonding, który jest de fakto przygotowaniem do protetyki estetycznej porcelanowej, ponieważ leczy zęby z próchnicy, rekonstruuje tkanki, a także pozwala na długoczasową wizualizację permanentną przyszłych zębów porcelanowych. Podlega po pewnym czasie wymianie na docelowe korony estetyczne. Tak postępujemy w przypadku bardzo młodego wieku pacjenta, konieczności szybkiego efektu, konieczności odłożenia większych kosztów związanych z leczeniem na przyszłość w przypadku chęci uzyskania estetyki już terazwiele innych przypadków podlega kwalifikacji do bondingu, które każdorazowo muszą być ocenione na konsultacji u naszego eksperta lek dent Andrzeja Dudka.
Umów się na wizytę!
Jeżeli estetykę Twoich zębów obniżają pewne niedoskonałości, umów się na wizytę w Focus Promedi! Podczas konsultacji nasz ekspert dokładnie przeanalizuje problem i dobierze odpowiednie rozwiązanie, które zapewni Ci wymarzony uśmiech! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 728999212 lub wypełniając formularz.
Większość Pacjentów kojarzy mikroskop stomatologiczny z popularną „kanałówką”, jednak w Focus Promedi wykorzystujemy pełnię możliwości tego nowoczesnego urządzenia. Stosowane jest bowiem przy leczeniu protetycznym, implantologicznym i zachowawczym. Dzięki temu […]
Leczenie protetyczne jest obecnie jedną z dominujących gałęzi stomatologii. Przy pomocy estetycznych i funkcjonalnych uzupełnień rekonstruuje się nawet poważne ubytki w uzębieniu lub nawet bezzębie, co często wymaga minimalnej ilości […]
Technologie cyfrowe obecne są praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, a ze względu na przynoszone korzyści musiały doskonale odnaleźć się w nowoczesnej stomatologii. Szczególnie ważny przykład stanowi protetyka służąca […]