Periodontologia Sosnowiec
Dobry stan jamy ustnej ma duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a najlepszym sposobem jego utrzymania jest skrupulatna higiena. Chociaż staramy się na każdym kroku przypominać Pacjentom o jej znaczeniu, zdarza się, iż jest przez nich zaniedbywana. Takie podejście prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, do których grona zalicza się najczęstszą obok próchnicy – winowajczyni utraty zębów – paradontozę. Ze względu na wysokie zagrożenie szybkie podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie. Gabinet Focus Promedi posiada w swej ofercie liczne rozwiązania pozwalające na sprawne uporanie się z kłopotem.
Poznaj eksperta zajmującego się leczeniem periodontologicznym
lekarz stomatolog
Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Śląskiej Akademii Medycznej. W codziennej praktyce zajmuje się protetycznym uzupełnianiem braków zębowych, leczeniem zachowawczym ubytków zębowych, periodontologią oraz endodoncją. Wśród jego szczególnych zainteresowań znajduje się uzyskiwanie w pełni naturalnych efektów prezentowanych przez stosowane rekonstrukcje protetyczne w postaci pojedynczych koron na implantach, mostów, czy licówek porcelanowych.
Niezbędne informacje na temat periodontologii
Periodontologia jest gałęzią stomatologii skupiającą się na rozpoznawaniu i leczeniu przyzębia, czyli zespołu dobrze ukrwionych tkanek otaczających zęby. Składa się ono z: dziąseł, okostnej, ozębnej, cementu korzeniowego, a także wyrostka zębodołowego. Zadaniem wspomnianego przyzębia jest odpowiednie stabilizowanie zębów, dlatego więc wszelkie problemy z nim związane ciągną za sobą wiele niemiłych konsekwencji dla stabilizacji i utrzymania zębów, oraz poważne zagrożenie dla zdrowia ogólnego.
Głównym powodem pojawiania się schorzeń przyzębia jest występowanie kamienia nazębnego, zaś nadrzędnym celem zabiegów periodontologicznych jest jego usuwanie. Stosuje się do tego różne metody, np. skaling ultradźwiękowy, piaskowanie czy kiretaż. Są to mało inwazyjne czynności, a ich wczesne przeprowadzenie po zauważeniu u siebie niepokojących objawów (krwawienie dziąseł czy ból zęba) pozwoli na uniknięcie bardziej skomplikowanej terapii w przyszłości (np. regeneracji polegającej na odbudowie tkanek miękkich lub twardych). Focus Promedi dysponuje szerokim wachlarzem zabiegów z zakresu periodontologii, a wszystkie z nich wykonywane są na miejscu.
Paradontoza – co należy wiedzieć?
Chociaż w zakres chorób przyzębia wchodzą różnorakie schorzenia, najpoważniejszym z nich jest oczywiście owiana złą sławą paradontoza. Jej bezpośrednim skutkiem jest pojawienie się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, do których należy nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, powolne odsłanianie szyjek zębowych czy nawet rozchwianie uzębienia. Bardzo negatywnie oddziałuje to na jakość codziennego funkcjonowania, gdyż pewne czynności zostają utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.
Zasadniczym powodem występowania paradontozy jest nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego na powierzchni uzębienia oraz poniżej linii dziąseł. Po jedzeniu na zębach powstaje płytka bakteryjna. Nieusuwana przez dłuższy zaczyna się powoli mineralizować i przeradzać w kamień. Usunięcie płytki bakteryjnej jest bardzo łatwe, wystarczy bowiem dokładnie wyszczotkować zęby po każdym większym posiłku. Jako dopełnienie sugeruje się zastosować także nić dentystyczną, pozwalającą na usunięcie resztek z trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. Należy zwrócić także na poprawną technikę przyjętą podczas przeprowadzania higienizacji. Jeśli mamy co do niej wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalną higienistką stomatologiczną, która dobierze odpowiednie środki czystości oraz przeprowadzi dokładny instruktaż.
Pierwsze problemy występują, kiedy domowa profilaktyka zostaje zaniedbana. Kamień nazębny powstały w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, w których skład wchodzą między innymi drobnoustroje będące przyczyną paradontozy. Należy zaznaczyć, że kamień nazębny przylega nie tylko do powierzchni zębów, lecz może się także nawarstwić poniżej linii dziąseł. Taki kamień powoduje bardzo szkodliwe następstwa w postaci uszkodzenia miejsca przyczepu dziąsłowego do zębów, oraz w dalszym następstwie powoduje obniżanie się poziomu dziąsła i odsłonięcie korzeni. W dalszym etapie prowadzi to do rozchwiania zębów i ich utraty. Usunięcie takiego kamienia w warunkach domowych nie jest możliwe, w tym celu należy zgłosić się do profesjonalnej kliniki stomatologicznej posiadającej odpowiednie narzędzia.
Objawy paradontozy
Oczywiście sklasyfikowanie niepokojących zmian w jamie ustnej nie jest możliwe bez posiadania podstawowej wiedzy na temat ich objawów. W przypadku paradontozy najczęściej są to krwawienia, zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust (halitoza), a w bardziej zaawansowanym stadium odsłonięcie szyjek zębowych oraz pojawienie się nadwrażliwości zębów. Kiedy zarejestrujemy u siebie dolegliwości tego typu, należy czym prędzej odwiedzić gabinet stomatologiczny i skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.
Wpływ chorób przyzębia na organizm
Jako że tkanki tworzące przyzębie są mocno unaczynione, bakterie występujące w jamie ustnej bardzo łatwo mogą przeniknąć do krwiobiegu. Jak można wywnioskować, stany zapalne i infekcje dotykające przyzębie stanowią zagrożenie dla całego organizmu. Taka sytuacja wspiera rozwój licznych chorób, jak cukrzyca, zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie wsierdzia. Dlatego odpowiednio prędka reakcja ma fundamentalne znaczenie, gdyż pozwala na uniknięcie bardziej skomplikowanego leczenia wykraczającego poza zakres stomatologii. Warto zauważyć, iż niektóre specjalistyczne rodzaje leczenia należące m.in. do kardiologii czy reumatologii wymagają eliminacji stanów zapalnych w jamie ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem przyzębia.
Zabiegi periodontologiczne w Focus Promedi
- Skaling – zabieg przeprowadzany za pośrednictwem skalera, czyli urządzenia emitującego ultradźwięki powodujące pękanie kamienia nazębnego oraz pozwalającego na jego sprawne i małoinwazyjne usunięcie. Należy zaznaczyć, że zabieg jest całkowicie bezpieczny, a także bezbolesny;
- piaskowanie – specjalne urządzenie wypuszcza pod ciśnieniem mieszankę płynu, proszku dentystycznego oraz powietrza, co pozwala na pozbycie się osadów z trudno dostępnych przestrzeni. Zabieg piaskowania w Focus Promedi Stomatologia wieńczy w dodatkowo polerowanie pozwalające uzyskać efekt doskonałej gładkości szkliwa, a także fluoryzacja mająca za zadanie wzmocnienie szkliwa i profilaktykę próchnicy;
- oczyszczanie kieszonek dziąsłowych metodą Vector – dzięki zaawansowanemu urządzeniu usuwającemu kamień nazębny nawarstwiony poniżej linii dziąseł, ingerencja w tkanki otaczające zęby jest zminimalizowana
- kiretaż otwarty – jeśli głębokość kieszonki dziąsłowej przekracza 5 mm, niezbędny może okazać się kiretaż otwarty. Polega on na odpowiednim nacięciu dziąsła i usunięciu kamienia nazębnego specjalnym narzędziem. Następnie płucze pole zabiegowe środkami dezynfekującymi, usuwając bakterie mogące doprowadzić do ewentualnych infekcji.
Profesjonalne zabiegi higienizacji jamy ustnej i przyzębia wykonuje się w gabinecie stomatologicznym.
Etapy podstawowej gabinetowej higienizacji w Focus Promedi
Profesjonalny pakiet higienizacyjny wykonywany w gabinecie Focus Promedi składa się z 4 etapów, a każdy z nich jest bardzo istotny i żaden nie może zostać pominięty:
- Etap I – to usunięcie kamienia, czyli zmineralizowanej już płytki nazębnej naddziąsłowej i poddziąsłowej za pomocą tzw. skalera ultradźwiękowego. Jego działanie polega na usuwaniu złogów poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki oraz zjawisko kawitacji (zmiany stanu skupienia) wody wzbudzonej energią ultradźwiękową. Ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, co powoduje ich pęknięcia i oderwanie od ściany zęba. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
- Etap II – piaskowanie. Wspomaga ono skaling, gdyż skutecznie usuwa drobinki kamienia i osadu nazębnego, a także oczyszcza powierzchnie zęba z przebarwień pochodzących od pożywienia barwiącego np. kawy, herbaty itp. Oprócz zalet zdrowotnych oraz profilaktycznych ma jeszcze walory estetyczne: zęby po tym zabiegu są świeże, czyste oraz poprawie ulega ich kolor. Piaskowanie wykonywane jest za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Przyrząd ten zaopatrzony jest w specjalną dyszę i wyrzucany z niej wraz ze strumieniem wody proszek (dwuwęglan sodu zwany potocznie „piaskiem”). Z odpowiednim ciśnieniem uderza on w powierzchnie zębów oraz przestrzenie międzyzębowe oczyszczając i wygładzając zęby. Piaskowanie gwarantuje doskonały efekt czyszczący, zaś szczególnie polecane jest osobom, które wcześniej przeszły skaling. To bezpieczny zabieg, niewskazany jedynie w przypadku ostrych stanów zapalnych dziąseł.
- Etap III – polerowanie (określane często jako polishing). To kolejny bardzo istotny etap, od którego w dużej mierze zależy powodzenie całej higienizacji. Dokładne polerowanie powierzchni zębów zabezpiecza szkliwo przed przedwczesnym odkładaniem się płytki bakteryjnej. Zęby poleruje się za pomocą różnych dedykowanych narzędzi: mogą to być paski ścierne, specjalne gumki, tarcze, szczotki lub profesjonalne pasty polerujące.
- Etap IV – ostatnim etapem profesjonalnej higienizacji jest fluoryzacja. Fluor nakłada się na oczyszczoną powierzchnię zęba, co pozwala mu na wnikanie w jego głębsze tkanki. Minerał może być nakładany na wiele sposobów, np. metodą nakładkową lub metodą wcierania. Dobór techniki jest indywidualny i dowolny. To bardzo istotna część procesu, gdyż oprócz działania profilaktycznego, zmniejsza również nadwrażliwość pozabiegową, a także hamuje rozwój próchnicy lub ją redukuje nawet o 75%.
Poddziąsłowy kamień nazębny i jego eliminacja
Kolejnym profesjonalnym zabiegiem zapobiegającym rozwojowi kamienia nazębnego lub stanowiącym etap leczenia periodontologicznego jest skaling poddziąsłowy, czyli tzw. Root planning. Może on być wykonywany z użyciem narzędzi ręcznych (specjalnych kiret) lub maszynowo. Czynność ma na celu likwidacje stanów zapalnych, oczyszczenie korzeni i cementu korzeniowego ze skażonych struktur zainfekowanych bakteriami oraz wygładzenie powierzchni korzeni, co daje ogromną poprawę zdrowotną.
Jedną z najnowocześniejszych technik leczenia chorego przyzębia w niechirurgiczny sposób jest terapia vectorowa. Jest ona przeznaczona osobom borykającym się z pierwszymi objawami choroby przyzębia (czyli periodontitis) lub już w fazie zaawansowania schorzenia. Metodę rekomendujemy również Pacjentom z wszczepionymi implantami lub koronami ceramicznymi. Zaawansowane urządzenie Vector w nowoczesny i bezbolesny sposób zastępuje ręczne narzędzia używane do kiretażu. Składa się ono z dwóch rękojeści: scalera i paro, gdzie piezoceramiczny napęd umożliwia usuwanie złogi kamienia nazębnego z korzenia zęba z ogromną dokładnością, bez naruszenia struktury tkanek zęba, implantu czy nawet odbudowy ceramicznej. Końcówka paro oczyszcza złogi emitując poprzeczne wibracje ultradźwiękowe, a wypływający fluid (zawierający w swoim składzie główny budulec tkanki zęba – hydroksyapatyt) rozbija biofilm patologiczny. Dzięki temu usunięta zostaje płytka naddziąsłowa i poddziąsłowa, redukowana jest nadwrażliwość, a wysoka bioaktywność nadaje zębowi większą odporność na demineralizację, zachowując jednocześnie przyczep łącznotkankowy. Zwalcza to rozchwianie zęba i sprawia, że nie ulega pogłębieniu, a nawet cofa się do pierwotnej pozycji. Cała objętość kieszeni patologicznej zostaje oczyszczona ze złogów kamienia przy pomocy odpowiednich instrumentów, zaś biofilm ulega rozbiciu bez uszkodzeń tkanek twardych i miękkich.
Specjalne końcówki pozwalają stomatologowi skierować ultradźwięki w kierunku kieszonek dziąsłowych, przy okazji dozując dedykowany fluid polerujący. Tym sposobem można się pozbyć wszelkich osadów, a sam zabieg trwa około 60-90 minut. Wyjątkowość terapii vectorowej polega na bezpiecznym zastosowaniu energii ultradźwiękowej, co jest zasługą niepowtarzalnej konstrukcji tego urządzenia.
Urządzenie Vector Paro sprawia, że energia ultradźwiękowa zostaje precyzyjnie przekierowana w odpowiednie miejsca. Dzięki opatentowanej technologii eliminacji drgań instrument porusza się wyłącznie równolegle do powierzchni korzenia. Tak spożytkowana ultradźwięki pozwalają leczyć efektywnie i atraumatycznie (zachowanie przyczepu w możliwie największym stopniu), nie powodując zauważalnych strat twardych tkanek zęba.
Terapia vectorowa – zalety i korzyści:
- Precyzyjnie usunięta płytka bakteryjna i złogi kamienia nazębnego;
- rozbity biofilm patologiczny;
- zniesiona nadwrażliwość zębowa;
- pełna skuteczność w miejscach; trudno dostępnych ze względu na anatomię;
- gładka i czysta powierzchnia w obszarze naddziąsłowym i poddziąsłowym;
- eliminacja drgań – brak konieczności użycia specjalnego aerozolu i eliminacja bólu;
- zachowanie przyczepu łącznotkankowego w najwyższym możliwym stopniu;
- metoda jest maksymalnie korzystna dla estetyki tkanek zębowych i miękkich.
Świadomość dbania o zęby
W gabinecie Focus Promedi Stomatologia zapewniamy pełen wybór metod mających za zadanie dbać o zdrowie i estetyczny wygląd zębów, a także chronić przed ich utratą. Lecz najważniejszym aspektem jest świadomość powagi ich konsekwentnej higienizacji oraz utrzymania dobrego stanu. Profilaktyka jest zdecydowanie prostsza, tańsza i łatwiejsza, zaś jej regularne przeprowadzanie sprawi, że ewentualne leczenie stomatologiczne będzie mniej skomplikowane, a w wielu przypadkach może nawet uda się go uniknąć.
Ekspert gabinetu Focus Promedi
Chociaż nowoczesna technologia potrafi znacząco ułatwić leczenie stomatologiczne, to o jego sukcesie decydują przede wszystkim wiedza i umiejętności lekarza, który je przeprowadza. W Focus Promedi każda terapia przebiega pod czujnym okiem właściciela gabinetu, lek. stom. Andrzeja Dudka. Jego wieloletnie doświadczenie rozwiązywaniu problemów z przeróżnych działów stomatologii pozwala na sprawne oraz komfortowe uporanie się z kłopotem. Pan doktor nieustannie poszerza swoje kompetencje, uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach, jest bowiem świadomy, iż jego zawód wiążę się z ciągłym samodoskonaleniem. Ekspertem w zakresie higieny i profilaktyki jest mgr Agnieszka Świerczyna. Pani Agnieszka nie tylko wykonuje z bardzo dużą dokładnością zabiegi higienizacyjne, ale również udziela rzetelnych porad i dobiera metody utrzymania higieny w zależności od stanu klinicznego przyzębia lub zębów.
Warto podkreślić, iż unikalną wartością w Focus Promedi jest wykonywanie higienizacji pod kontrolą mikroskopu, co znacznie zwiększa jej dokładność. Dużą rolę odgrywa także czas poświęcony zabiegowi – jak wiadomo, pośpiech nie współgra z dokładnością. Nasza ekspertka również nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, a jako wykładowca dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko z przygotowującymi się do zawodu higienistkami, ale również chętnie przedstawia metody zachowania zdrowego przyzębia Pacjentom gabinetu.
Profilaktyka stomatologiczna to klasyczny temat rzeka, o którym można by opowiadać godzinami. Pacjenci pragnący dowiedzieć się więcej o poprawnej technice szczotkowania zębów i regularnej higienizacji uzębienia, mogą to zrobić poprzez odwiedziny specjalnej sekcji poświęconej temu tematowi, tutaj: [odnośnik do osobnej zakładki]
Co możesz teraz zrobić?
Choroby periodontologiczne są poważnym problemem, który wymaga od stomatologa specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Nasz ekspert odznacza się wieloletnią praktyką lekarską, która pozwala mu na przeprowadzenie skutecznego kompleksowego leczenia, sprawnie eliminującego problemu. Jeśli Twoje przyzębie boryka się z kłopotami niepozwalającymi na normalne codzienne funkcjonowanie, umów się na wizytę w gabinecie Focus Promedi! Z pewnością dobierzemy odpowiednie rozwiązanie! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 728 999 212 lub wypełnij formularz.
FAQ – poznaj najczęstsze pytania do zabiegów periodontologicznych
Bezpośrednią przyczyną paradontozy jest nadmierne nawarstwianie się kamienia nazębnego, czego wynikiem jest między innymi pojawienie się stanów zapalnych tkanek okołozębowych oraz rozwój bakterii próchnicy.
Zdecydowanie najczęściej zauważanym objawem paradontozy jest halitoza, czyli nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Poza tym łatwo można zauważyć zaczerwienienie, obrzęk lub krwawienia dziąseł, a w bardziej zaawansowanym stadium ich recesję (wycofywanie się). Często pojawia się również rozchwianie zębów.
Wykorzystanie innowacyjnego znieczulenia Calaject sprawia, że leczeniu periodontologicznemu w Focus Promedi nie towarzyszy żaden ból.